Bezpečí

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

bezpečí
Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

V každém věku existují věci, které nám pomáhají cítit se bezpečně. Ve velmi mladém věku to může být dudlík, speciální deka, sání palce, plyšová hračka, milující pečovatel, laskavé slovo, úsměv, objetí nebo kývání sem a tam.

Jak stárneme, hledáme pocit bezpečí v takových věcech, jako je přátelský hlas v telefonu, pohodlný polštář, speciální jídlo, přátelé, kluby, zvláštní místo, duchovní víra nebo knihy. Hledáme to také prostřednictvím některých ne tak zdravých metod, jako je nadbytek jídla, alkoholu nebo drog.

Jedna důležitá věc, kterou bych chtěl mít na paměti, je, že děti, které zažily trauma, mohou získat pocit bezpečí z věcí, na které sotva kdy pomyslíme. Skutečnost, že mají jídlo neustále k dispozici, jim může pomoci cítit se v bezpečí. Podobně i teplota místnosti jim může pomoci cítit se v bezpečí.

jak dosáhnout pocitu bezpečí

Kroky k pocitu bezpečí

  • Prvním krokem je uznat, že bezpečnost skutečně existuje a že si ji zasloužíte.
  • Přemýšlejte o okamžicích, kdy jste se cítili bezpečně, a napište si je. Například, pokud si pamatujete, že jste se na pláži cítili uvolněně a vřele, vzpomeňte si na to a nechte to proudit do vašich obav.
  • Uvědomte si, že každý z nás má uvnitř různé části svého Já. Některé části mohou být identifikovány jako děti, dospělí s trestem, milující ženy, starostliví muži a ti, kteří nesou moudrost. Tyto části se fragmentují a nepřipojují se, když se necítíte bezpečně. Když se bojíte, podívejte se dovnitř a zjistěte, která část je spuštěna. Jakmile najdete své místo moudrosti a pečujících částí; nechte je k vám komunikovat uklidňující a láskyplné zprávy.
  • Je důležité se dostatečně vyspat, dobře se najíst, pravidelně cvičit a setkávat se s těmi, kteří mají na srdci váš nejlepší zájem.
  • Ukončete vztahy s těmi, kteří vás snižují a nejsou důvěryhodní.
  • Objevte, co bezpodmínečná láska ve skutečnosti znamená, a aplikujte ji na sebe – přijměte, že nejste dokonalí a to je v pořádku.
  • Vyhledejte psychoterapii, která vám pomůže čelit, propracovat se a vyléčit se z toho, že se nebudete cítit bezpečně. 

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Tereza Lehečka

Psychoanalytický terapeut Jak pracuji? Ke každému klientovi přistupuji individuálně, jeho potíže se snažím chápat v širokém kontextu celého životního příběhu. Bezpečné, přijímající prostředí je základem

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Skupina probíhá v Praze 1x týdně v 18:15 a vedou ji dva zkušení terapeutiJeště máme volná místa

Přihlašte se odesláním formuláře