Druhy anorexie

Druhy anorexie
Sdílejte s přáteli

Definice: Anorexia nervosa je porucha příjmu potravy a mezi příznaky patří velmi nízká váha, zkreslený obraz těla a intenzivní strach z přibírání na váze.


Lidé s mentální anorexií si mohou připadat objemní, přestože reálně trpí výraznou podváhou. Dodržují restriktivní stravu a přísné rutiny cvičení. Potřeba mít pod kontrolou své tělo a jeho příjem bývá často důsledek pocitu nedostatku kontroly v jiné oblasti života nebo řešení negativních emocí, které nemohou ven, jsou potlačeny.

Poruchy stravování jsou obecně spojeny s nízkou sebeúctou a sebehodnotou. Někdo trpí pocitem, že nemá nad něčím ve svém životě žádnou kontrolu a proto začne posilovat mechanismy a chování na získání extrémní kontroly nad sebou nebo svým jídlem.

Trpíte tak falešným přesvědčením, že řízením tělesné hmotnosti a tvaru budete šťastnější. Bohužel dlouhodobě nebudete. S anorektickými projevy chování a myšlení to není možné. Přestože nakonec totiž dosáhnete vysněné hmotnosti, problémy stále přetrvávají.

jak se zbavit průjmu přírodní cestou

Začnete tak usilovat o ještě větší úbytek hmotnosti. Z toho se nakonec stává zdravotní riziko a „vaše kontrola“ je ve skutečnosti extrémně nezdravá a sebedestruktivní. Žijete v iluzi, že máte svůj život pod kontrolou, ve skutečnosti to není pravda. Pokud vaše hmotnost klesne na kritickou nebo život ohrožující hodnotu, ztrácíte své řídící funkce a porucha příjmu potravy vás začne ovládat!

Dva druhy anorexie

Anorexie spadá nejčastěji do 2 obecných typů:

  1. extrémní omezení přísunu jídla,
  2. záchvatovité přejídání v kombinaci s vyprazdňováním.
jak se projevuje anorexie

První typ: omezení přísunu jídla

Restriktivní typ anorexie znamená, že lidé trpící tímto typem mentální anorexie přísně omezují množství a typ jídla, které konzumují. tyto symptomy souvisí se silným strachem z přibírání na váze. Často je dotyčný před jídlem zaplaven úzkostnými myšlenkami o jídle

Může to zahrnovat počítání kalorií, vynechávání jídel, omezování určitých potravin (například sacharidů) a dodržování obsedantních pravidel, jako je konzumace potravin pouze určité barvy.

Takové chování může být doprovázeno i nadměrným cvičením .

ignorovat manipulátora

Druhý typ: záchvatovité přejídání vystřídá vyprázdnění

Aneb anorexie s bulimickými sklony. Jedná se o kombinaci anorexie a bulimie.

Dotyčný bude po dlouhou dobu omezovat svoji stravu a při obnovení příjmu bude mít tendence jíst obrovské množství potravin s vysokým obsahem sacharidů a tuku. V binge módu (epizoda přejídání) se jejich problémy jakoby na chvíli odpaří, protože pociťují pocit pohody, který spouští příval cukru!

Jakmile je ale záchvat přejídání pryč, nastoupí obava z přibírání na váze a dotyčný spuští tzv. očisťovací proces. Pozřeného jídla se nejčastěji zbavuje zvracením, cvičením nebo projímadly. Tito lidé bývají v podobných situacích pohlceni pocitem viny a studu, nicméně po očištění se ustoupí strach z přibírání.

To se pak stává začarovaným kruhem režimu bingingového čištění a cyklus je velmi obtížné přerušit. Způsobuje bohužel nemalé potíže v sociálním životě. Nejenže na vás může být poznat, že jste právě zvraceli, vizuálně nebo pachem, stává se, že se začnete též izolovat. Protože pro tento typ anorexie neexistují žádná diagnostická kritéria, byl zařazen do podskupiny s názvem Poruchy příjmu potravy.

ignorovat manipulátora

Přejídání funguje podobně jako alkohol u lidí trpících alkoholismem. Během přejídání, tedy konzumace vyššího množství jídla, se tzv. vypnete, abyste zvládly pocity, které jsou nad vaše síly a mimo kontrolu. Navodíte si tím pocit krátkodobého uspokojení, po kterém přichází pocit viny z množství konzumovaného jídla a strach, že přiberete. Přejídání je ve skutečnosti taky stav, kdy nemáte věci pod kontrolou a strategie, kterou se snažíte nastalou situaci vyřešit bývá často rychlé vyprázdnění. Například zvracením nebo nesprávným užíváním projímadel, diuretik či klystýrů.

Shrnutí

Pokud se už pohybujete na kritické váze, je váš zdravotní stav naprostou prioritou a dokud nebudete zdravotně stabilizovaní, nelze začít s psychologickou léčbou. Jakmile se vaše váha dostane na život neohrožující čísla, je možné zahájit emoční podporu, individuální terapii a rodinné poradenství. Předpokládá se, že BMI vyšší než 16 je už přijatelné pro zahájení léčby.

Dobrým výsledkem pro zotavení je zavedení stravovacího režim. Váha se stabilizuje a vaše utrpení je třeba sociálně integrovat. To znamená, aby nepůsobilo destruktivně pro vaše tělo a abychom mohli trénovat nové mechanismy na zvládání negativních emocí a komplexů. Ve vašem životě tak mohou být podniknuté zdravé změny.

Pokud někdo trpí poruchou příjmu potravy celý život, měl by své nemoci rozumět. Buďte hrdí na změny, které jste dokázali a odpovědnost, kterou jste na zajištění svého zdraví přijali. Je nezbytné se za své úspěchy, i drobné neustále odměňovat a začít být k sobě laskavější.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.