Schopnost důvěřovat svému partnerovi je jedním z nejdůležitějších aspektů ve vztahu. Důvěra je základem, ze kterého lze vybudovat silné spojení. Bez ní může být těžké, aby vztahy rostly a postupovaly na hlubší úroveň.
Budování důvěry
Budování důvěry je něco, co se děje u různých párů různou rychlostí – často jde o proces, který trvá měsíce a roky. Existují však způsoby, jak zajistit, abyste vytvořili dobré prostředí pro budování důvěry a tím tuto dobu zkrátili. Dále čtěte způsoby, jak se vyhnout překážkám.
Otevřená komunikace
Velkou součástí budování důvěry je schopnost otevřeně mluvit se svým partnerem o budoucnosti vašeho vztahu. Je důležité, abyste byli schopni otevřeně mluvit o všech starostech, pochybnostech a nadějích, protože vám to pomůže vyjednat vaše očekávání a posunout se společně vpřed.
- Rozpoznejte, co jste se dříve naučili. Většina z nás má pozitivní a negativní zkušenosti z předchozích vztahů, ze kterých je třeba se poučit. Berme to jako součást života. Rozpoznání toho, jaké zprávy jsme se naučili, a způsobů, jakými může ovlivnit naše chování, je důležité, abychom se vyhnuli opakování stejných chyb. Například čekání na to, až náš partner nastolí konkrétní téma, může znamenat, že ne každý člověk mluví o tom, co je pro vás důležité. Začnete s tím, iniciujte to.
- Buďte otevřeni pochybnostem. Mnoho lidí se cítí provinile kvůli pochybnostem ve vztahu, ale jsou přirozenou součástí dlouhodobého výhledu. Pokud máte pochybnosti, nebojte se o nich s partnerem promluvit. Pouhá schopnost říkat je nahlas vám často pomůže lépe jim porozumět.
- Mluvte o závazku. O závazku může být obtížné mluvit, ale je to nutné, pokud chcete být schopni čelit budoucnosti s důvěrou. Pokud máte pocit, že je čas promluvit si o závazku, vyhraďte si trochu času a věnujte rozhovoru pozornost, kterou si zaslouží. Pomyslete na to, jak by pro vás závazek vypadal, a požádejte svého partnera, aby učinil totéž.

Stanovení hranic
Společné jasné hranice jsou klíčovou součástí zahájení budování důvěry. Hranice vám pomohou definovat, kolik prostoru vám ve vztahu vyhovuje – ať už emocionálně nebo fyzicky.
Hranice mohou být o všemožných věcech: kolik času potřebujete pro sebe, nakolik sdělujete podrobnosti z vašeho vztahu kamarádkám, jak to máte se společným rozpočtem atd. Pochopení vzájemných hranic je užitečné při vyjednávání o vašem přístupu ke vztahu.
Jak na to?
- Definujte, jaké jsou vaše hranice. Přemýšlejte o tom, co by pro vás už bylo za hranicí únosnosti a proč. Možná to i budete muset svému partnerovi vysvětlit, pokud nebude schopen vám porozumět. Zároveň i u sebe můžete narazit na oblasti, ve kterých jste pružnější nebo lhostejnější.
- Mluvte o nich. Vyhraďte si nějaký čas, když se budete cítit klidně a uvolněně, a popovídáte si. Omezte své konverzace na kratší, ale časté.
- Očekávejte, že budete mít různé pohledy. Vztah je o pokusu dosáhnout rozumných kompromisů. Znamená to pro vás, že oba budete hledat směr a míru, abyste se potkali někde uprostřed.
- Zkontrolujte, ubezpečte se. Může to znít trochu jako byznys, ale občasné sezení a mluvení o tom, jak se vám daří, vám pomůže vyhnout se sklouznutí zpět k autopilotu. Může to být tak jednoduché, jako kdybyste každých šest měsíců měli jinou konverzaci.

Když nastane překážka
Každý vztah má své vzestupy i pády. Schopnost vypořádat se s problémy a jít dál je důležitá dovednost, pokud jde o udržování odolného partnerství. Pokud potřebujete pomoc při řešení neshod nebo obtíží, mohou vám pomoci následující tipy:
- Zastavte se a analyzujte, jak se cítíte. Přemýšlejte o tom, jak se cítíte ve vztahu vzhledem k tomu, co se stalo a proč. Přemýšlejte o tom, jak mohou tyto pocity ovlivňovat vaše chování. Schopnost vyřešit nebo najít mír s obtížnými emocemi, jako je hněv nebo zklamání, může být důležitou součástí postupu vpřed směrem z konfliktu.
- Přemýšlejte o svém podílu na tom, co se pokazilo. I když může být lákavé obviňovat naše partnery, obvykle uvidíme, že existují věci, které bychom mohli udělat lépe. I když to bolí, bráníme se, zkuste být k sobě upřímní. Není to vždy snadné, ale zkuste si uvědomit, že každý argument má dvě strany.
- Promluvte si o tom, co se stalo. Střídavě komunikujte, jak se cítíte k problému, a poslouchejte, co váš partner říká. Může být užitečné použít fráze: „Cítím…“, „Myslím…“, spíše než fráze: „vždy …“, „asi si myslíš … ‚. Pokud budete mluvit o sobě a ne o něm, přebíráte jasně odpovědnost za své vlastní pocity a váš partner nebude mít pocit, že je napaden.