Máte někdy ve vztahu pocit, jako byste to nebyli vy?

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Ve vztazích se nám často zrcadlí nevědomá psychologická schémata, která odpovídají přesvědčením a postojům, které máme každý sám k sobě, k druhým lidem i okolnímu světu. Tato schémata se nám mohou nekontrolovaně a nevědomě spouštět v průběhu každodenních událostí. V těchto momentech je naše mysl ohraničená v mezích vzorce, podle kterého se v danou chvíli chováme, myslíme a vnímáme. Tady jsou:

[1]

ROZHNĚVANÉ DÍTĚ

Impulzivní jednání, kdy vyjadřujete hlavně zlost způsobem, který je nepřiměřený. Cílem je dosáhnout nějaké potřeby – pochopení, uznání aj. Jako rozhněvané dítě můžete druhé shazovat, zneužívat či manipulovat. Někdy jednáte žárlivě, vztahovačně, útočně či majetnicky.

[2]

ZRANĚNÉ DÍTĚ

Také opuštěné či bezmocné dítě. V naplnění svých potřeb se cítíte bezmocně. Idealizujete si partnera nebo pečovatele a dosazujete ho do role zachránce. Postupně ale začnete docházet k závěru, že vám stejně nepomůže. Následně přichází pocit bezradnosti, ohrožení, slabosti a máte tendence se izolovat. Cítíte se nemilovaní.

[3]

HYPERKOMPENZÁTOR

Jste vůči lidem ochotný, , snaživý, překypujete pílí dosáhnout výkonů, zařídit, být nepostradatelný a perfektní. Pravděpodobně jste v minulosti zažili něco emočně bolestného. Uvažujete o sobě jako o někom, kdo je slabý, ne dost dobrý a aby vás druzí přijímali, musíte být schopný a silný. S druhými soupeříte. Maskujete strach silnými výroky typu „příště mu to natřu“. Extrémně toužíte po přijetí od druhých. Někdy použijete i chválu, abyste byl oblíbený.

[4]

ODTAŽITÝ OBRÁNCE

Snažíte se vyhýbat svým emočním traumatům a bolestem. Nepřipouštíte si problémy, potřebujete na druhé působit „v pohodě“. Přitom vás velké úsilí stojí potlačit své naléhavé potřeby a pocity (např. bezmoc, hněv, strach). Vytváříte si od druhých i od sebe odstup. Je těžké se k vám dostat blíž. Může se dít, že nadužíváte léky, alkohol, sebepoškozujete se či přejídáte. Jste smířen s tím, že se nic nezmění a život bude dál náročná zkouška, kterou musíte ustát..

[5]

KRITIZUJÍCÍ RODIČ

Jako kritizující rodič jste na sebe hodně přísný a kritizujete / trestáte za chybí, selhání, pocity či potřeby. Potřebujete být perfektní a často cítíte vinu, stud, pocit nedostatečnosti, nemáte se rádi. Chcete být někým jiným. Pravděpodobně jste někdy měli myšlenky na sebepoškozování nebo jste je i realizovali. Někdo si škodí řezáním, drogami, necháváte si ubližovat od druhých aj. Objevuje se u lidí, kteří jsou z dětství tzv. nedomazlení.

Pokud jste se poznali ve více scénářích, není to nic neobvyklého. V různých situacích se mohou spustit různé role. Příčinu hledejme z velké části v zážitcích a zkušenostech v minulosti, jež utvářejí základ, kolem kterého se tvoří naše dospělá vztahová schémata.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Tereza Lehečka

Psychoanalytický terapeut Jak pracuji? Ke každému klientovi přistupuji individuálně, jeho potíže se snažím chápat v širokém kontextu celého životního příběhu. Bezpečné, přijímající prostředí je základem

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Skupina probíhá v Praze 1x týdně v 18:15 a vedou ji dva zkušení terapeutiJeště máme volná místa

Přihlašte se odesláním formuláře