Panická ataka – první pomoc

Panická ataka první pomoc
Sdílejte s přáteli

Záchvaty paniky mohou začít obtěžovat naprosto každého, a to bez zjevné příčiny nebo předchozího varování. Pokud jste teenarger, možná vás trápí zkoušky ve škole nebo situace doma či kolektivu. Zároveň v jistých životních obdobích je člověk k panickým atakám náchylnější, například po prvním těhotenství, kolem 30. roku a další. V souvislosti se vzrůstajícím věkem to může být období kolem menopauzy nebo onemocnění Alzheimerovou chorobou. Přispívají tomu zvýšený stres a přetížení organismu. Žádný konkrétnější důvod to být nemusí.

Co je panika?

Panika je silný pocit strachu a hrůzy doprovázena silnou touhou uniknout ze situace, ve které se právě nacházíte. Většina lidí někdy v životě pocit paniky zažila. Je to naprosto normální reakce. Někteří lidé ale mají záchvaty paniky ve své anamnéze – tam je nutné být si vědom svých spouštěčů a naučit se strategie zvládání. U ostatních se mohou paniky objevit náhle, bez zjevné příčiny. Čtěte dále.

pocit úzkosti na hrudi

Fyzické projevy u paniky

  • Bušení srdce nebo dokonce pocit, že máte infarkt (dále pocit, že se vám srdce zastavuje nebo přestalo tlouct)
  • Dušnost nebo pocit dušení
  • Třes, brnění nebo necitlivost v prstech na rukou a nohou
  • Pocit nevolnosti a závratě
  • Pocení
  • Potřeba jít na záchod
  • Myslet si, že můžeš zemřít
  • Pocit, že ztrácíte kontrolu nad svou myslí – i když se zblázníte
  • Agresivita, někdy kvůli přání uniknout

Ovšem obtížné dýchání v důsledku záchvatů paniky by nemělo být zaměňováno s astmatem.

Astma

Astma je potenciálně život ohrožující stav, kdy se dýchací cesty dostávají do křeče, což způsobuje svírání hrudníku. Výstelky dýchacích cest se zanícují a vytvářejí hlen, což vede k vážným potížím s dýcháním.

Pokud má někdo astmatický záchvat, potřebuje rychle léky a pomoc, zatímco záchvaty paniky obvykle trvají krátce a oběť se rychle uzdraví.

Během astmatických záchvatů oběti sípají a snaží se vydechnout, zatímco když někdo hyperventiluje a má panický záchvat, je slyšet velké množství vzduchu vstupovat a vystupovat z plic

jak se zbavit pocitu prázdnoty

Jak pomoci druhému při panické atace?

  1. Uklidněte ho. Možná nebude schopen vysvětlit, co mu paniku způsobilo, ale netlačte na něj. Vaše pouhá přítomnost mu pomůže.
  2. Mluvte s ním pozitivně a podpořte ho v realističtějším myšlení, které ho může uklidnit„Budeš v pořádku, za minutu to přejde“ atd.
  3. Pokud je to možné, odstraňte zjevnou příčinu ataky – tedy něco, co zjevně způsobuje úzkost.
  4. Povzbuďte ho, aby se soustředili na dýchání. Dýchejte s ním klidně a pomalu. Pomalý nádech nosem (cca 5 sekund), chvíli zadržet dech (5 s), pomalý výdech ústy (5 s), zádrž dechu. A celé opakujeme, dokud nezačne ataka ustupovat.
  5. Malé doušky vody mohou člověka pomoci uklidnit.
  6. Soustředit se pohledem na jedno místo, bod. Některým lidem to pomáhá kontrolovat dýchání.
  7. Zkuste techniky uzemnění. Uzemňovací techniky mohou někomu pomoci cítit se lépe pod kontrolou. Jsou zvláště užitečné, pokud během záchvatů paniky zažíváte disociaci (pocit odpojení nebo flashbacky).
  8. Povzbuďte ho, aby se soustředil na zvuky kolem sebe
  9. Chodit naboso.
  10. Zabalte ho do deky
  11. Nechte ho dotýkat se něčeho nebo čichat k něčemu se silným zápachem.
  12. Zaměřte se hned na pocity. Někteří lidé mají krabici věcí s různými texturami a vůněmi (například parfémy, deku a hladké kamínky) připravenou, když ji potřebují.

Pokud se příznaky zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc .

Jakmile panický záchvat skončí, o celé situaci si s ním promluvte. Diskutujte o relaxačních technikách a dalších užitečných prostředcích zvládání v případě, že se to stane znovu.

Používat papírový sáček?

Papírový sáček je užitečný při zabránění ztráty oxidu uhličitého, což se bohužel při záchvatech paniky stává. Panické výdechy vedou ke ztrátě oxidu uhličitého v krvi a dýchání do vaku obnovuje ztracený CO2.

Hrozí ale nebezpečí, že začnete být na papírovém sáčku brzy závislý a může se stát spouštěčem paniky,  jakmile ho nemáte po ruce, 

O autorce:

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková 
zakladatelka a supervizorka poradny, psycholožka, terapeutka, lektorka a publicistka

Kontaktujte Šárku a obratem se vám ozve zpět.

Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.