Jak probíhá rodinná terapie?

Sdílejte s přáteli

I přes veškerou lásku na světě je rodina komplikovaná. Členové rodin mají často různé povahy, citlivost a komunikační styly. Orientovat se v těchto rozdílech může být náročné. Je těžké ctít své vlastní i vzájemné potřeby současně. Zvláště pokud jsme jako rodiče nikdy neměli dobrý vzor v našich rodičích.

Když jsme začleněni do tak blízkých vazeb, je těžké věci vidět jasně. Rodinná terapie může rodičům, dětem a sourozencům pomoci naučit se navzájem komunikovat a porozumět. Rodinný terapeut může členům rodiny pomoci zjistit, jak ovlivňují chování toho druhého. Často nevidíme, jak naše chování a komunikace spoluurčují takové chování členů naší rodiny, které nás zraňuje.

jak urovnávat konflikty

Někdy se stává, že pod tíhou rodinných problémů, které nejsou řešeny, se z jednoho člena stává rodinný obětní beránek. Například dcera s poruchou příjmu potravy nebo syn se závislostí. Problém ale nelze vyřešit soustředěním se na jednoho člena. V rodinné terapii se zaměřujeme na systém jako celek. Zohledňujeme komplexní dynamiku mezi všemi členy rodiny, která vytváří nefunkční systém. Spíše než se zaměřit na problémy jednoho člena, zkoumáme, jak se musí celý systém léčit. Jak uzdravujeme systém, lze uspokojit potřeby každého člena rodiny a můžeme obnovit pocit rodiny v blízkosti a míru. Vyléčení systému jako celku povede i k vyléčení obětního beránka.

ZÁSADY RODINNÉ TERAPIE

Rodinná terapie je založena na následujících principech:

dědičnost deprese
  • Rodina je jedinečný sociální systém s vlastní strukturou a komunikačními vzory. O těchto vzorcích rozhoduje mnoho faktorů, včetně víry a hodnot rodičů, osobností členů rodiny a vlivu širší rodiny (prarodiče, tety a strýcové). V důsledku těchto proměnných si každá rodina rozvíjí svou vlastní jedinečnou osobnost, která je silná a ovlivňuje všechny její členy.
  • Problémy u jednoho člena rodiny mohou být příznakem většího rodinného problému. Léčit pouze člena, u kterého je zjištěno, že má problém, je jako léčit symptom nemoci, ale ne samotnou nemoc. Pokud nebude zacházeno s celým rodinným systémem, objeví se nové problémy.
  • Jakákoli změna u jednoho člena rodiny ovlivňuje jak strukturu rodiny, tak každého člena zvlášť. Profesionálové ve zdravotnictví a duševní péči, kteří používají model rodinných systémů, berou v úvahu vždy celou rodinu. Považují jakýkoli problém u jednoho člena za příznak změny nebo konfliktu ve skupině.

ÚČEL RODINNÉ TERAPIE

Rodinná terapie:

  • Naučí členy rodiny, jak rodiny (obecně i jejich vlastní) fungují.
  • Pomůže vám zlepšit problémové vztahy s manželem, dětmi nebo jinými členy rodiny.
  • Pomůže rodině soustředit se méně na člena obětního beránka a více na rodinu jako celek.
  • Posílí všechny členy rodiny, aby mohli společně pracovat na svých problémech.
  • Pomůže identifikovat základní konflikty a úzkosti a poskytněte strategie k jejich řešení.
  • Poskytne členům rodiny nástroje pro různé řešení konfliktů a změn v rodině.
  • Naučí členy rodiny v komunikačních dovednostech prohlubovat rodinné vazby, lépe si rozumět a sbližovat vás. Vše se trénuje na terapeutických sezeních.

Rodinnou terapii může využívat každý, kdo má emoční problém, který zasahuje do jeho života a životů členů rodiny. Členové rodiny často nechtěně problémy vytváří nebo duševní stav člena zhoršují. Čím lépe rodina funguje, tím nižší je úroveň stresu u osoby s duševním onemocněním. Rodinná terapie může zahrnovat všechny členy rodiny nebo jen ty, kteří se mohou nebo chtějí zúčastnit. Ne všichni členové rodiny se účastní každého sezení. Váš konkrétní plán léčby bude záviset na situaci vaší rodiny.

rodina jako systém s otevřenou komunikací

OŠETŘENÍ RODINNÉ TERAPIE

Rodinná terapie byla úspěšně použita k léčbě mnoha různých typů rodin v mnoha různých situacích, včetně konkrétních problémů, ve kterých:

  • Mají rodiče ve svém vztahu konflikty (manželské nebo finanční problémy).
  • Došlo ke konfliktu mezi rodiči a dětmi.
  • Dítě má problémy s chováním nebo ve škole.
  • Děti nebo mladiství mají problémy spolu vycházet.
  • Jeden člen rodiny má dlouhodobé (chronické) problémy s duševními chorobami nebo zneužíváním návykových látek, jako je těžká deprese nebo problém s užíváním alkoholu, který má dopad na celou rodinu.
  • Když rodiny očekávají zásadní změnu ve svém životě (například v rozvodech a ve smíšených rodinách).
rodina, skupina, kterou si nevybíráme

ZAMĚŘENÍ RODINNÉ TERAPIE

V rodinné terapii se zaměříme na:

  • Schopnost vaší rodiny řešit problémy a vyjadřovat myšlenky a pocity.
  • Rodinné role, pravidla, tabu a vzorce chování k identifikaci problémů, které přispívají ke konfliktu – a způsoby, jak se těmito problémy zabývat.
  • Silné stránky vaší rodiny, jako je péče o sebe navzájem, a slabosti, jako je obtížné vzájemné svěřování.
  • Silné stránky rodiny se používají k řešení problémů a všichni členové přebírají odpovědnost za problémy.
  • Členům rodiny se často přidělují úkoly, aby zůstali aktivní v terapii (například rodiče mohou být požádáni, aby na své děti přenesli více povinností).
  • Rodina a terapeut si stanovili cíle, kterých, jak doufají, dosáhnou společně.
  • Rodina může pokračovat v dalších druzích doplňkové léčby, zejména pokud má jeden člen duševní chorobu nebo závislost, která vyžaduje také individuální terapii nebo rehabilitační léčbu.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.