Smutek je jednou z univerzálních emocí, které zažíváme všichni na celém světě v důsledku ztráty. To, co nám může smutek způsobit, se velmi liší na základě osobních a kulturních představ. Ztráta může být pro každého něco jiné – od rozbitého auta po rozchod. Zatímco smutek je často považován za „negativní“ emoci a lidé ho moc prožívat nechtějí, je pro duševní posun a osobnostní rozvoj nesmírně důležitý. Má důležitou roli, díky které svému okolí signalizujeme potřebu pomoci nebo podpory.
Smutek se může projevovat v široké škále – od mírného zklamání po extrémní zoufalství až úzkost. Zároveň se může objevovat společně s dalšími emocemi, jako je například:

Co nás rozesmutní?
Univerzálním spouštěčem smutku je ztráta blízké osoby nebo milovaného předmětu, ale může se lišit podle potřeb, hodnot a priorit jedince.
Běžné spouštěče
- Odmítnutí ze strany přítele nebo milence.
- Rozloučení, odloučení, opuštění.
- Nemoc nebo smrt milovaného člověka.
- Ztráta určitého aspektu identity (např. ztráta práce, přechod z péče rodičů do samostatnosti, životní mezníky).
- Zklamání neočekávaným výsledkem (např. nepřišlo zvýšení platu, přestože jste to očekávali)
Kdy už je to moc?
Klíčovým rozdílem mezi náladou a emocemi je doba trvání. Smutek patří mezi emoce, které trvají déle a často se střídá s jinými emocemi – dochází k tzv. cyklení. Střídá se s obdobím protestů, rezignací a bezmocí. Je však důležité si uvědomit, že smutek se liší od deprese, která souvisí s vytrvalými a intenzivními pocity smutku a beznaděje, jež zasahují do každodenního života.
Funkce smutku
Univerzální funkcí smutku je vysílat signály, že potřebujete pomoct, podpořit. Smutek lidi sbližuje a vytváří vám tím prostor, abyste se ze ztráty mohli vzpamatovat a udělat si na sebe čas.