Smutek – návaly smutku a jak ho zahnat?

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

Smutek - návaly smutku a jak ho zahnat?
Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Smutek je jednou z univerzálních emocí, které zažíváme všichni na celém světě v důsledku ztráty. To, co nám může smutek způsobit, se velmi liší na základě osobních a kulturních představ. Ztráta může být pro každého něco jiné – od rozbitého auta po rozchod. Zatímco smutek je často považován za „negativní“ emoci a lidé ho moc prožívat nechtějí, je pro duševní posun a osobnostní rozvoj nesmírně důležitý. Má důležitou roli, díky které svému okolí signalizujeme potřebu pomoci nebo podpory.

Smutek se může projevovat v široké škále – od mírného zklamání po extrémní zoufalství až úzkost. Zároveň se může objevovat společně s dalšími emocemi, jako je například:

  • Hněv (např. když vás někdo opustí).
  • Strach (např. že nebudeme schopni se se ztrátou vyrovnat nebo jít dál).
  • Radost (např. vzpomínka na čas strávený se ztracenou osobou nebo věcí; radost spojená s podporu od někoho blízkého, kdy jste smutní)
panická ataka duchovní příčina

Co nás rozesmutní?

Univerzálním spouštěčem smutku je ztráta blízké osoby nebo milovaného předmětu, ale může se lišit podle potřeb, hodnot a priorit jedince.

Běžné spouštěče

  • Odmítnutí ze strany přítele nebo milence.
  • Rozloučení, odloučení, opuštění.
  • Nemoc nebo smrt milovaného člověka.
  • Ztráta určitého aspektu identity (např. ztráta práce, přechod z péče rodičů do samostatnosti, životní mezníky).
  • Zklamání neočekávaným výsledkem (např. nepřišlo zvýšení platu, přestože jste to očekávali)

Kdy už je to moc?

Klíčovým rozdílem mezi náladou a emocemi je doba trvání. Smutek patří mezi emoce, které trvají déle a často se střídá s jinými emocemi – dochází k tzv. cyklení. Střídá se s obdobím protestů, rezignací a bezmocí. Je však důležité si uvědomit, že smutek se liší od deprese, která souvisí s vytrvalými a intenzivními pocity smutku a beznaděje, jež zasahují do každodenního života.

Funkce smutku

Univerzální funkcí smutku je vysílat signály, že potřebujete pomoct, podpořit. Smutek lidi sbližuje a vytváří vám tím prostor, abyste se ze ztráty mohli vzpamatovat a udělat si na sebe čas.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Tereza Lehečka

Psychoanalytický terapeut Jak pracuji? Ke každému klientovi přistupuji individuálně, jeho potíže se snažím chápat v širokém kontextu celého životního příběhu. Bezpečné, přijímající prostředí je základem

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Skupina probíhá v Praze 1x týdně v 18:15 a vedou ji dva zkušení terapeutiJeště máme volná místa

Přihlašte se odesláním formuláře