Strach

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Strach je jednou ze základních emocí, která hraje důležitou roli při udržování bezpečí, protože nás mobilizuje, abychom zvládli potenciální nebezpečí. Strach vzniká s hrozbou újmy, ať už fyzické , emocionální nebo psychologické, skutečné nebo domnělé.

Když jsme schopni se s hrozbou vyrovnat, strach se tím zmenší nebo odstraní. Alternativně, když jsme bezmocní snížit hrozbu újmy, strach to zesílí.

Funkce strachu

Univerzální funkcí strachu je předcházet škodám nebo je redukovat. 

Okamžitá hrozba újmy zaměřuje naši pozornost a mobilizuje nás, abychom se s nebezpečím vyrovnali. Tímto způsobem nám může strach zachránit život. Donutí nás okamžitě reagovat, aniž bychom na to museli zapojit mysl (např. uhnout jedoucímu automobilu). Evoluční přednastavené akce strachu zahrnují boj, útěk a zmrazení.

mám strach

Reakce na strach v nás samotných

Jako nás strach může okamžitou reakcí zachránit, jindy může člověka držet v pasti. Zatímco některým lidem připadá strach téměř netolerovatelný a emocím se za každou cenu vyhýbají, jiní zažívají potěšení z pocitu strachu a hledají ho (např. sledují horor).

Reakce na strach u ostatních

Strach u druhých vyvolává reakci sblížení, ochránit oběť. Jde o rozvinutou schopnost soucitu, respektovat a trpělivě uklidňovat někoho, kdo se bojí něčeho, čeho se nebojíme (většina z nás takové obavy odmítá). Nepotřebujeme pociťovat strach jiného člověka, abychom mu mohli pomoct a pochopit, co potřebuje.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Tereza Lehečka

Psychoanalytický terapeut Jak pracuji? Ke každému klientovi přistupuji individuálně, jeho potíže se snažím chápat v širokém kontextu celého životního příběhu. Bezpečné, přijímající prostředí je základem

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Skupina probíhá v Praze 1x týdně v 18:15 a vedou ji dva zkušení terapeutiJeště máme volná místa

Přihlašte se odesláním formuláře