Co je vztahová závislost v partnerství?

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

psycholog terapeut praha
Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pokud jste citově závislí na jediné osobě, může to být pro vás nepříjemné. Chováte se, jakoby nesl váš partner odpovědnost za váš emoční stav. To, nakolik se cítíte uspokojení a hodnotní se odvíjí od toho, zda vám partner dává přednost před přáteli, prací a jinými potřebami. Máte pocit, že je k vám chladný nebo vás nemá dost rád. Potřebujete ho mít pod kontrolou? Potřebujte stále ujišťovat o jeho lásce?

Čtyři pilíře emoční závislosti

Jakmile začnete mít strach ze ztráty, začnete ve vztahu aplikovat jisté kroky. Vaše chování bohužel může v samotném důsledku vést k odcizení nebo rozchodu. Strach ze ztráty partnera může být paralyzující a vést vás k jednání, kterým celou situaci zhoršíte.

1. Být nepostradatelný

Snažíte se být pro partnera nepostradatelnou osobou. Potřebujete, aby na vás závisel. „Vidíš, co jsem pro tebe udělala.“ „Beze mě by se to nepovedlo.“ „Kdo jiný by to pro tebe udělal?“ Neustále upozorňujete na činy, které přispívají k životu druhé osoby.

emoční závislost

2. Beze mě ti bude hůř

„Pokud budeš se mnou, budeš šťastný. Nic ti nebude chybět.“ Pokoušíte se vyvolat v partnerovi pocit záruky, prospěchu, pokud s vámi bude. K tomuto bodu se uchylujete, pokud první bod nefunguje. Jste-li zoufalí, vyvoláváte v partnerovi soucit, jste oběť okolností. Nemusíte to dělat vědomě, nicméně způsobíte tím, že pokud vás partner i přes váš nátlak na setrvání ve vztahu opustí, vypadá pak jako monstrum. Je to poměrně běžná strategie, kterou závislý partner dobře zná a pravidelně ji využívá k získání pozornosti ve vztahu.

3. Raději nenávist nebo vztek než lhostejnost

Třetí a čtvrtý krok je ochrana před partnerovou lhostejností a souvisí s pocitem nenávisti a strachu. Ze strachu z lhostejnosti se pokoušíte přimět partnera, aby vás nesnášel nebo se na vás rozzlobil. Projevené partnerovy emoce jsou pro vás ujištění, že mu nejste lhostejná. Ovšem je to forma sebeklamu.

4. Nesmíš mě opustit

Hrozba. „Pokud mě opustíš, nevím, co se mnou bude.“ „Nebudu mít důvod žít.“ „Počítej s tím, že mě už nikdy neuvidíš.“ Snažíte si vyvolat strach ze ztráty. Je to ovšem lest, která vám slouží jako náhrada za lásku.

Psycholožka z pátého patra

V páru trpí víc ten, který je závislý

Citově závislý člověk používá v krizových situacích manipulace a tlačí partnera do extrémů, aby si jej k sobě přivázal. Pokud jste u sebe zaregistrovali výše uvedené strategie, jak si přitáhnout partnera, pravděpodobně trpíte citovou závislostí.

Citově závislý člověk bývá někdy z dětství tzv. nedomazlený. Proto touží po mazlení ve vyšší míře, než je obvyklé. Dospělé vztahy by ale neměly být závislé. Nemáte partnera, aby vám zahojil rány z minulosti. Pro takové účely můžete vyhledat psychoterapeuta, maséra, kadeřnici, fyzioterapeuta aj. Partner, na kterého naložíte břemena, aby vás hojil, nakonec uteče, protože vaše nároky není schopen unést.

Nechte se mazlit masáží, saunou, zajděte na pedikuru. Potřebujete léčivý dotyk. Vaší hlavní výzvou bude se naučit přinést si pocit uspokojení sám. Nechte se i obejmout od přátel, pochválit od kolegů. Zodpovědnost za vaší spokojenost leží jen na vás, na nikom jiném.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Tereza Lehečka

Psychoanalytický terapeut Jak pracuji? Ke každému klientovi přistupuji individuálně, jeho potíže se snažím chápat v širokém kontextu celého životního příběhu. Bezpečné, přijímající prostředí je základem

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Skupina probíhá v Praze 1x týdně v 18:15 a vedou ji dva zkušení terapeutiJeště máme volná místa

Přihlašte se odesláním formuláře